Ölen Kişinin Facebook Hesabını Kapatma

Ölen Kişinin Facebook Hesabını Kapatma

Ölen (vefat eden) kişinin Facebook hesap kapatma işlemi hakkında bilgi veriliyor. Ayrıca “Ölen kişinin Facebook hesabı nasıl kapatılır?” sorusu cevaplanıyor.

Ölüm her canlı için kaçınılmaz bir sondur. İnananlar için başka bir aleme yolculuk veya sonsuz yaşamın başlangıcıyken, inanmayanlar için sonsuz sessizliktir. Öyle veya böyle bir gün güneş üzerimize sevdiğimiz biri olmadan doğacak. Bu kaçınılmaz son herkes için çok zordur. Peki bu zor durumdaki kişiler kaybettikleri yakınlarının Facebook hesaplarını kapatabilirler mi? Bu makalede bu sorunun cevabını veriyoruz ve ölen kişinin Facebook hesabını kapatma işlemini anlatıyoruz.

Ölen kişinin Facebook hesabı nasıl kapatılır?

Ölen Facebook kullanıcısının hesabını anıtlaştırabilirsiniz. Hesabın kapatılması da mümkündür. Bu hususta bilmeniz gereken bir şey var. Ölen kişinin Facebook hesabı için bir talepte bulunmadan önce ölen kişinin birinci dereceden akrabası veya vasisi olmanız gerekiyor. Facebook bu şartları taşımayan ve doğru bilgi içermeyen talepleri dikkate almamaktadır. Bu şartları sağlıyorsanız hesap kapatma işlemini anlatmaya başlayabiliriz. İlk olarak aşağıdaki talep formu linkine tıklayın. Kullanıcı adı ve şifresini bildiğiniz bir hesabı kapatmak istiyorsanız Facebook Hesap Kapatma başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Facebook Talep Formu: https://www.facebook.com/help/contact/?id=228813257197480

Bağlantıya tıkladığınızda “Vefat Eden Kişinin Hesabı İçin Özel Talep” başlıklı bir sayfa açılacak. Bu sayfadaki ilk alana nüfus cüzdanınızda yazan ad ve soyadınızı yazmanız gerekiyor. İkinci alana vefat eden kişinin hesabında yazan adı ve soy adını yazın. Üçüncü alana ölen kişinin Facebook profil linkini yapıştırın. Dördüncü alan zorunlu değil ama biliyorsanız yazmalısınız. Ardından hesaba ne yapılması gerektiğini seçmelisiniz.

İki seçeneğiniz var. Ya hesabı anıtlaştırırsınız ya da kapatırsınız. Talebinizi işaretleyin ve merhumun vefat tarihini girin. Sonra merhum ile ilgili belge yüklemeniz gerekiyor. Kendisinin temsilcisi olduğunuzu ispatlamak için belgelerden birini gönderin:

  • Vekaletname
  • Doğum belgesi
  • Son vasiyetname
  • Miras belgesi

Yakınınızın vefat ettiğini ispatlamak için belgelerden birini gönderin:

  • Ölüm ilanı
  • Anma kartı

Gönderdiğiniz belgelerdeki bilgiler, yakınınızın hesabındaki bilgilerle aynı olmalıdır. Belgeleri gönderirken, lütfen talebinizin gerçekleştirilmesi için gerekli olmayan tüm kişisel bilgilerin (ör. Sosyal Güvenlik numarası) üzerini kapatın.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

  1. Formda sizden istenilen bilgileri doğru girmeniz gerekiyor.
  2. Şartları karşılayamıyor musunuz? O halde bu formu kullanmayın.
Facebook Ölen Kişi Talep Formu

Facebook’ta ölen yakınlarınızın hesabı için talepte bulunabileceğiniz forma ait ekran görüntüsü.

Ölen kişinin Facebook hesabını kapatma işlemi bu kadar. Konuyla ilgili sorun yaşarsanız aşağıdaki yorum formunu kullanarak yardım talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.