Sahte Facebook Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma

Sahte Facebook Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma

Sahte Facebook hesabını kapatma işlemi anlatılıyor. Sahte Facebook hesabını şikayet etme ve sahte hesaplardan korunma hakkında bilgi veriliyor.

Facebook, insanların iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını sağlayan bir sosyal ağ. Bu ağ iletişimi ve veri paylaşımını kolaylaştırdığı için kısa sürede tüm dünyada popüler oldu. Milyarı geçen kullanıcı sayısı ile sektörün tartışmasız en büyük sosyal platformu. Bu platform Türkiye‘de de oldukça popüler. Ülkemizde milyonlarca kişinin Facebook hesabı var. Milyonlarca kişi arasında elbette çeşitli sorunlar yaşayan birçok kullanıcı var. Bu kullanıcıların Facebook’u kullanırken karşılaştıkları en büyük problemlerden biri sahte hesaplar. İşte bu yüzden makalemizde, sahte Facebook hesabını şikayet etme ve kapatma işlemini anlatacağız.

Özel Verilerinizin Güvenliği İçin Sahte Hesapları Şikayet Edin ve Kapatın

Bildiğiniz üzere sahte kelimesi bir şeyin aslına benzetilerek yapılan, gerçek olmayan ve düzmece anlamları taşır. Facebook’ta açılan sahte hesaplar genellikle dolandırıcılık ve diğer kullanıcılarının arkadaşları ile paylaştığı özel paylaşımları görmek amacıyla açılır. Bu nedenle sahte olduğunu düşündüğünüz tüm hesapları şikayet etmeniz faydalı bir davranış olacaktır. Sahte hesap şikayet etme işlemini telefon ve bilgisayar için ayrı ayrı anlatacağız.

Bilgisayardan Sahte Facebook Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma

İlk olarak sahte olduğunu düşündüğünüz Facebook hesabının profiline girin. Profilin kapak fotoğrafının sağ alt kısmında bulunan ••• simgesine tıklayın.

Bilgisayarda Sahte Hesap Şikayet Etme ve Kapatma

Sahte hesabın profil sayfasına girin ve ekran görüntüsünde işaretlediğimiz alanda bulunan “Şikayet et.” bağlantısına tıklayın.

Söz konusu simgeye tıkladıktan sonra açılan menüden “Şikayet et.” bağlantısına tıklayın. Bu tıklamanın ardından “Ne Olduğunu Anlamamıza Yardımcı Ol” başlıklı bir pencere açılacak. Bu pencereden “Bu profili şikayet et.” seçeneğini seçin ve devam düğmesine tıklayın. Bu tıklamanın ardından yeni seçeneklerin bulunduğu bir pencere daha açılacak. Bu pencereden de “Bu sahte bir hesap.” şıkkını işaretleyin ve devam düğmesine tıklayın. Bu son tıklama bizi işlemler penceresine yönlendirecek.

Facebook Sahte Hesap İşlemler Penceresi

Sahte Facebook hesabını şikayet etme ve kapatma işleminin son adımı.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz pencereden “İncelenmesi için Facebook’a gönder.” seçeneğini tıklayın. Böylelikle sahte hesabı şikayet etme işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra Facebook söz konusu hesabı inceler ve hesap sahte ise, hesabı kalıcı olarak kapatır.

Telefondan Sahte Facebook Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma

Cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlar vasıtasıyla Facebook’u kullanan binlerce kişi var. Bu kişiler için karşılaştıkları sahte hesapları şikayet etme ve kapatma işlemi şu şekilde yapılır.

Telefondan Sahte Facebook Hesabı Şikayet Etme ve Kapatma - 1

Sahte hesabın profiline girin ve ekran görüntüsünde gösterdiğimiz alanlara tıklayın.

Telefondan Sahte Facebook Hesabı Şikayet Etme ve Kapatma - 2

“Bu profili şikayet et.” sekmesine dokunun ve ardından “Bu sahte bir hesap.” sekmesine dokunun.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra açılan pencereden sahte profili incelenmesi için Facebook’a gönderin. Telefondan sahte hesap şikayet etme işlemi bu kadar! Eğer şikayet ettiğiniz hesap gerçekten de sahteyse Facebook tarafından kalıcı olarak kapatılır.

Konuyla ilgili herhangi bir problemle karşılaşırsanız, aşağıdaki yorum formunu kullanarak yardım talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.