Instagram'da sahte hesap nasıl kapatılır?

Sahte Instagram Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma

Sahte Instagram hesabını kapatma işlemi anlatılıyor. Sahte Instagram hesabını şikayet etme ve sahte hesaplardan korunma hakkında bilgi veriliyor.

Instagram, insanların fotoğraf ve video paylaşabilmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama aynı zamanda birbirini takip eden insanların mesajlaşmasına da imkan sağlamaktadır. Akıllı telefon kullanıcıları tarafından çok sevildi. Instagram kendi kategorisinde en çok kullanıcıya sahip olan uygulamadır. Instagram’ın Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır. Bu kadar çok kişinin bulunduğu bir platformda elbette sorun yaşayanlar olacaktır. Yaşanan sorunların başında da sahte hesaplar gelmektedir. İşte bu yüzden makalemizde, sahte Instagram hesabını şikayet etme ve kapatma işlemini anlatacağız.

Kişisel Bilgilerinizin Güvenliği İçin Sahte Hesapları Şikayet Edin

Dilimize Farsça’dan dahil olan sahte kelimesinin anlamı, aslına benzetilerek yapılan, gerçek olmayan veya düzmecedir. Instagram’da karşımıza çıkan sahte hesaplar genellikle gizli takip, dolandırıcılık ve arkadaşlara özel paylaşılan fotoğrafları görmek için kullanılıyor. Bu nedenle sahte hesapları tespit ettiğinizde şikayet etmek ve kapattırmak yararlı bir davranış olacaktır.

Sizin Bilgi ve Fotoğrafınızı Kullanan Taklit Hesaplar

Instagram’da bir hesap sizin bilgilerinizi veya fotoğraflarınızı kullanıyorsa, söz konusu hesabı taklit hesap formunu doldurarak şikayet edebilirsiniz. Şikayet işlemine başlamak için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Şikayet Formu: https://help.instagram.com/contact/636276399721841

Yukarıda bağlantısını paylaştığımız formu, sizi, temsil ettiğiniz firmayı veya temsiz ettiğiniz birini taklit eden sahte hesaplar için kullanabilirsiniz. Şikayet ettiğiniz hesap size ait olan fotoğraf veya videoları paylaşıyorsa 24 saat içerisinde Instagram ekibi tarafından kalıcı olarak kapatılacaktır.

Bağlantıya tıkladığınızda taklit hesap şikayet etme formu açılacak. Bu form sayesinde işletmeniz veya kuruluşunuz adına açılan sahte hesapları şikayet edebilirsiniz. Ayrıca sizin veya bir arkadaşınızın adına açılmış sahte hesabı da bu formla şikayet edebilirsiniz. Çocuğunuz veya temsil ettiğiniz başka birini taklit eden sahte hesapları da bu form aracılığıyla şikayet edip kapattırabilirsiniz. Adınıza sahte hesap açılması için illaki bir Instagram hesabına sahip olmanız gerekmiyor. Bu nedenle yukarıdaki formu hem Instagram üyesi olan kişiler hem de Instagram üyesi olmayan kişiler kullanabilir.

İzinsiz Olarak Fotoğrafınızı veya Videonuzu Paylaşan Hesapları Şikayet Etme

Instagram’da fotoğraf ve videolarınızı sadece sahte veya taklit hesaplar paylaşmaz. Bazı Instagram kullanıcıları izniniz olmadan fotoğraf veya videonuzu paylaşabilirler. Bu gibi durumlarda hesap sahibi size ait olan görselleri kaldırmıyorsa aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Gizlilik İhlali Şikayet Formu: https://help.instagram.com/contact/504521742987441

Eğer bir arkadaşınızın fotoğrafı izinsiz olarak paylaşılmışsa, arkadaşınızı bu durumdan haberdar etmek için kullanıcı adının başına “@” işaretini koyun. Eğer arkadaşınız gizlilik ihlali durumunda ne yapması gerektiğini bilmiyorsa, bu makalenin bağlantısını kendisiyle paylaşabilirsiniz.

Instagram’da Spam Hesap Şikayet Etme

Bu form, Instagram’da gizlilik haklarının ihlal edilmiş olabileceğini bildirmek isteyen kişiler içindir. Peki spam yapan sahte hesaplar nasıl şikayet edilir ve kapatılır? Bu sorunun cevabı oldukta basit. Instagram’ın koyduğu topluluk kuralları oldukça sade ve nettir. Kendi fotoğraflarınızı kullanın, giyinik olun ve spam yapmayın. Bu kurallara uymayan hesapları aşağıdaki anlatımı uygulayarak şikayet edebilirsiniz.

Instagram’da karşılaşacağınız sorunlardan biri de spam yapan hesaplar. Instagram topluluk kurallarına göre spam yapmak hesap kapatma cezasıyla sonuçlanır. Eğer bir hesap spam yapıyorsa, sizi veya başkalarını rahatsız ediyorsa, söz konusu hesabı şikayet edebilirsiniz. Spam hesabı şikayet etmek için telefonumuzda yüklü olan Instagram uygulamasını kullanmamız gerekiyor. İlk olarak telefonunuzdan Instagram uygulamasını açın. Ardından spam yaptığını düşündüğünüz hesabın profiline girin. Profile girdikten sonra ekran görüntüsünde ok ile gösterdiğimiz simgelere ve bağlantılara sırasıyla dokunun.

Instagram Spam Hesap Şikayet Etme ve Kapatma

Ekran görüntüsündeki adımları takip edin ve söz konusu hesabı spam olarak şikayet edin.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde bulunan işlemi gerçekleştirdikten sonra bir pencere açılacak. Açılan pencereden “Spam” sekmesine dokunun. Bu dokunuşun ardından hesabı spam olduğu gerekçesiyle şikayet etmiş olursunuz. Şikayet ettiğiniz hesap gerçekten de spam yapıyorsa Instagram tarafından kalıcı olarak kapatılacaktır.

Sahte Instagram Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma” üzerine 11 düşünce

 1. Yeliz

  Merhabalar siz benim yazdığımı görmüyor musunuz? İlk yazıma cevap vermemişsiniz. 28 şubatta yazdım cevap yazmamışsınız.

  Cevapla
 2. Mehtap Y.

  Merhabalar, birileri benim adıma bir sürü Instagram hesabı açmış ve tanıdığım kişilerle irtibata geçmeye çalışıyorlar. Bu hesapların bir an önce kapatılmasını istiyorum. Ne kadar spam ve uygunsuzluk bildirisi yapsam da hiç bir şey değişmedi. Yardımcı olursanız sevinirim. Okuduktan sonra mesajımı silmeniz mümkün ise çok mutlu olurum.

  Cevapla
  1. Mete Han Pehlivan Yazar

   Merhaba Mehtap Hanım,
   Konuyla ilgili hassasiyetinizi anlıyoruz ve bu nedenle soyadınızı yayınlamıyoruz. Açılan hesaplar dolandırıcılık ve benzeri işler için kullanılıyorsa en kısa sürede suç duyurusunda bulunmanızı tavsiye ediyoruz.

   Cevapla
 3. Seyhan

  Merhaba,

  Ben bir kozmetik sayfasından alışveriş yaptım ve söz konusu sayfa ürünlerimi eksik gönderdi. Söyleyince de beni tersledi ve dört gün boyunca oyaladı. Sonradan cevap vermedi. Ne ürünümü gönderdi ne de paramı iade etti. Şikayet ettim ancak hiçbir şey olmadı. Bu sayfa hakkında acil bir şeyler yapılması gerek yoksa benim gibi bir sürü kişi mağdur olacak. Bununla ilgili ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  İyi güler.

  Cevapla
 4. Zeynep Tunç

  Merhabalar, benim Instagram hesabım için doğrulama SMS’i alacağım telefon numarası başka biri tarafından değiştirilmiş. Ayrıca kesinlikle benim iyi niyetim sonucunda olmuş bir olaydır. Kötü niyetli kişiler kullansın istemiyorum ve bana Instagram hesabımın geri verilmesini istiyorum. En azından telefon numarama kendi şahsi numarama SMS kodu gönderilmesi için değiştirilmesini rica ediyorum. Ayrıca lütfen şahsi telefonumu isterseniz mailime mesaj atarsanız size özelden yazabilirim. İyi akşamlar.

  Cevapla
  1. Mete Han Pehlivan Yazar

   Merhaba Zeynep, gizliliğin için yoruma yazdığın kullanıcı adını kaldırdık. Hesabına bağlı olan telefon numarasının nasıl değiştirildiğini anlatır mısın?

   Cevapla
 5. Yeliz

  Instagram hesabımda edilen küfürlerden dolayı çok rahatsız oluyorum. Bu nedenle hesabımı kapatmak istiyorum.

  Cevapla
  1. Yeliz

   Merhabalar benim adıma sahte hesap açılmış, şifrede numara üzerine benim adıma açılan sahte hesaba girmeye çalışıyorum giremiyorum. Kod numaraya gidiyor ama telefon numarası kullanılmıyor. Benim ne yapmam gerekiyor? Allah aşkına yardımcı olur musunuz?

   Cevapla
 6. Zehra

  Selam ben Arda Berat Demir. Birileri Gmail hesabımı kullanarak haberim yokken Instagram hesabı açmış.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.