Twitter Sahte Hesap Şikayet Etme ve Kapatma

Sahte Twitter Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma

Makalede “Sahte Twitter hesabı nasıl kapatılır?” sorusu cevaplanıyor. Sahte Twitter hesap kapatma işlemi anlatılırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi veriliyor.

Twiter, kullanıclarının 140 karakterlik paylaşımlar yapmasını sağlayan bir sosyal paylaşım sitesidir. Genellikle politik olaylarla gündeme gelen Twitter’in dünya genelinde 310 milyon aktif kullanıcısı vardır. Türkiye’de de milyonlarca Twitter kullanıcısı vardır. Bu kadar çok kullanıcının olduğu bir platformda elbette çeşitli problemler olacaktır. Twitter’da karşılaşılan problemlerin başında sahte Twitter hesapları geliyor. Bu nedenle makalemizde, sahte Twitter hesabını şikayet etme ve kapatma işlemini anlatacağız.

Verilerinizin Gizliliği İçin Sahte Hesapları Şikayet Edin ve Kapatın

Twitter’da açılan sahte hesaplar genellikle propaganda, dolandırıcılık ve sadece arkadaşlarınıza özel yaptığınız paylaşımları görmek amacıyla açılıyor. Bu nedenle Twitter’da karşılaştığınız ve sahte olduğunuz hesapları şikayet etmeniz faydalı bir davranış olacaktır. Eğer birileri sizi veya bir tanıdığınızın hesabını taklit ediyorsa Taklit Twitter Hesabı Kapatma makalemizi okuyabilirsiniz.

Spam Olarak Şikayet Etme ve Kapatma

Twitter’da bir sahte hesap var ve bu hesabı spam olarak şikayet etmek istiyorsunuz. Bu işlemi yapmak için ilk olarak söz konusu hesabın profiline girin. Ardından aşağıdaki ekran görüntüsünde ok ile gösterdiğimiz dişli simgesine dokunun.

Sahte Twitter Hesabını Spam Olarak Şikayet Etme

İlk olarak okla gösterilen dişli simgesine dokunun. Ardından açılan menüden yine okla gösterdiğimiz “@kullanici_adi kullanıcıyı bildir.” sekmesine tıklayın.

Bu yöntem genellikle spam yapan sahte hesaplarda etkili olur. Dişli simgesine dokunduktan sonra kullanıcı bildir bağlantısına dokunun. Bu dokunmanın ardından Twitter neler olduğunu anlamak için size dört ayrı seçeneğin olduğu bir menü çıkaracak. Bu menüyü aşağıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz.

Sahte Hesabı Spam Olarak Şikayet Etme Son Adım

Açılan pencereden spam gönderiyor sekmesine tıklayın.

Açılan menüden “Spam gönderiyor.” sekmesine dokunun. Böylelikle söz konusu sahte hesabı spam olarak şikayet etmiş olursunuz. Hesap gerçekten de spam yapıyorsa Twitter ekibi tarafından kalıcı olarak kapatılacaktır.

Twitter’da sahte hesaplardan nasıl korunursunuz?

Sahte hesaplar genel olarak dolandırıcılık, propaganda ve arkadaşlara özel paylaşımları takip etmek amacıyla açılır. Bu hesaplar sayesinde fotoğraf, video ve diğer verilerinize erişen kötü niyetli kişiler sizin adınıza taklit hesaplar açabilirler. Açtıkları taklit hesaplarla arkadaşlarınızı ve diğer tanıdıklarınızı dolandırmaya çalışabilirler. İtibarınızı zedeleyecek paylaşımlarda bulunabilirler. Bu gibi durumlar sosyal paylaşım sitelerini kullanan insanların başına gelebilecek en kötü şeylerdir. Sahte hesaplardan korunmak için aşağıdaki adımları uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

  • Hesabınız herkese açık durumda olmasın.
  • Hesabınızı ve paylaşımlarınızı sadece arkadaşlarınız görebilsin.
  • Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık ve takip isteklerini kabul etmeyin.
  • Sahte hesaplardan gelen arkadaşlık ve takip isteklerini kabul etmeyin.

Makalemizde sahte hesapların nasıl şikayet edileceğini anlattık. Konuyla ilgili herhangi bir problemle karşılaşırsanız aşağıdaki yorum formundan yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.