Taklit Instagram Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma

Taklit Instagram Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma

Taklit Instagram hesabını şikayet etme ve kapatma işlemi anlatılıyor. Ayrıca “Taklit Instagram hesabı nasıl kapatılır?” sorusunun cevabı veriliyor.

Instagram, bir fotoğraf ve video paylaşım platformudur. Söz konusu platform tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça popülerdir. Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı vardır. Neredeyse tüm akıllı telefon kullanıcılarının Instagram hesabı vardır. Bu kadar çok kullanıcının olduğu bir ortamda elbette sorunlar da olacaktır. Bu sorunların en çok karşılaşılanı ve en önemlisi taklit Instagram hesaplarıdır. Bu makalemizde taklit Instagram hesabını şikayet etme ve kapatma işlemini anlatacağız.

Taklit Instagram hesabı nasıl kapatılır?

Birinin sizi taklit etmesi, sizin adınıza paylaşımlarda bulunması, beğeni yapması ve başka paylaşımları yorumlaması itibarınızın sarsılmasına neden olabilir. Ayrıca bu tarz durumlar yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir. Çoğu taklit hesap dolandırıcılık için kullanıldığından çevrenizdeki insanlara da zarar verebilir. Bu sıkıntılı durumdan kurtulmanızı sağlayacak işlemi anlatmaya başlayalım.

Sizi veya Arkadaşınızı Taklit Eden Hesabı Kapatın

İlk olarak telefonunuzdan Instagram uygulamasını başlatın. Ardından hesabınızı taklit eden profili açın. Taklit hesabın profiline girdikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek söz konusu profili şikâyet edin. 7 adımda sizi taklit eden hesabı şikâyet edip, kapatabilirsiniz.

1. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 1. Adım

Uygulamanızı açın ve sizi taklit eden hesabın profiline girin. Sağ üst köşedeki daire içerisine aldığımız, üç noktalı simgeye tıklayın.

2. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 2. Adım

Açılan menüden “Şikâyet et.” sekmesine tıklayın.

3. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 3. Adım

Bu tıklamanın ardından yeni bir menü açılacak. Açılan menüden “Uygunsuz” sekmesine tıklayın ve 4. adımdan devam edin.

4. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 4. Adım

Bu adımda “Bu hesabı şikâyet et.” başlıklı bir pencere açılacak. Açılan penceredeki “Bu hesabın Instagram’ın topluluk kurallarını ihlal ettiğini düşünüyorum.” cümlesine dokunun.

5. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 5. Adım

Açılan pencereden “Hesabı şikâyet et.” sekmesine tıklayın ve 6. adımdan devam edin.

6. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 6. Adım

Açılan pencereden “Bu profil bir başkasını taklit ediyor.” sekmesine dokunun.

7. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 7. Adım

6. adımdaki tıklamanızın ardından alt bir menü açılacak. Bu menüden beni sekmesine tıklayın. Böylelikle sizi taklit eden hesabı şikâyet etmiş olursunuz.

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda, sizi taklit eden hesapla ilgili şikayetiniz Instagram ekibine iletilir. Eğer hesap gerçekten de sizi taklit ediyorsa kalıcı olarak kapatılır. Eğer sürecin hızlı işlemesini istiyorsanız arkadaşlarınızın da sizi taklit eden hesabı şikayet etmesini sağlayın.

Instagram hesabımın taklit edilmemesi için ne yapmalıyım?

Taklit hesapların itibarınıza verdiği zararları makalenin başında anlatmıştık. Peki birinin sizi taklit etmesini nasıl önlersiniz. Hesabınızı korumak için aşağıdaki listede yazılanları uygulayabilirsiniz.

 1. Instagram profilinizin kullanıcı adı ve şifresini kimseyle paylaşmayın.
 2. Fotoğraf ve videoların sadece arkadaşlarınız tarafından görülmesini sağlayın.
 3. Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini onaylamayın.
 4. Beğeni ve takipçi arttıran sistemlere dahil olmayın.

Yukarıdaki listede bulunan dört adım hesabınızın kopyalanmasını engelleyecektir. Taklit Instagram hesabını şikayet etme ve kapatma işlemi bu kadar. Konuyla ilgili sorun yaşayanlar aşağıdaki yorum formunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirler.

Taklit Instagram Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma” üzerine 33 düşünce

 1. Ece Fırat

  Sizin dediğinizi harfiyen uyguladım fakat beni taklit eden hesap yerine kendi hesabım kapatıldı ve instagram’a ingilizce türkçe mail attım geri dönüş yapılmıyor lütfen yardım edin hesabımı geri almak istiyorum.

  Cevapla
 2. Deniz

  Adıma hesap açılmış, bu hesabı kapatma konusunda bana yardımcı olur musunuz? Lütfen, çok zor durumdayım. Defalarca şikayet ettik ama kapanmıyor. Fotoğrafımı kullanarak beni karalayıcı paylaşımlar yapıyor. Lütfen bana yardım edin. Hesap bu: @gms1905

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.