Taklit Instagram Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma

Taklit Instagram Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma

Taklit Instagram hesabını şikayet etme ve kapatma işlemi anlatılıyor. Ayrıca “Taklit Instagram hesabı nasıl kapatılır?” sorusunun cevabı veriliyor.

Instagram, bir fotoğraf ve video paylaşım platformudur. Söz konusu platform tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça popülerdir. Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı vardır. Neredeyse tüm akıllı telefon kullanıcılarının Instagram hesabı vardır. Bu kadar çok kullanıcının olduğu bir ortamda elbette sorunlar da olacaktır. Bu sorunların en çok karşılaşılanı ve en önemlisi taklit Instagram hesaplarıdır. Bu makalemizde taklit Instagram hesabını şikayet etme ve kapatma işlemini anlatacağız.

Taklit Instagram hesabı nasıl kapatılır?

Birinin sizi taklit etmesi, sizin adınıza paylaşımlarda bulunması, beğeni yapması ve başka paylaşımları yorumlaması itibarınızın sarsılmasına neden olabilir. Ayrıca bu tarz durumlar yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir. Çoğu taklit hesap dolandırıcılık için kullanıldığından çevrenizdeki insanlara da zarar verebilir. Bu sıkıntılı durumdan kurtulmanızı sağlayacak işlemi anlatmaya başlayalım.

Sizi veya Arkadaşınızı Taklit Eden Hesabı Kapatın

İlk olarak telefonunuzdan Instagram uygulamasını başlatın. Ardından hesabınızı taklit eden profili açın. Taklit hesabın profiline girdikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek söz konusu profili şikâyet edin. 7 adımda sizi taklit eden hesabı şikâyet edip, kapatabilirsiniz.

1. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 1. Adım

Uygulamanızı açın ve sizi taklit eden hesabın profiline girin. Sağ üst köşedeki daire içerisine aldığımız, üç noktalı simgeye tıklayın.

2. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 2. Adım

Açılan menüden “Şikâyet et.” sekmesine tıklayın.

3. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 3. Adım

Bu tıklamanın ardından yeni bir menü açılacak. Açılan menüden “Uygunsuz” sekmesine tıklayın ve 4. adımdan devam edin.

4. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 4. Adım

Bu adımda “Bu hesabı şikâyet et.” başlıklı bir pencere açılacak. Açılan penceredeki “Bu hesabın Instagram’ın topluluk kurallarını ihlal ettiğini düşünüyorum.” cümlesine dokunun.

5. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 5. Adım

Açılan pencereden “Hesabı şikâyet et.” sekmesine tıklayın ve 6. adımdan devam edin.

6. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 6. Adım

Açılan pencereden “Bu profil bir başkasını taklit ediyor.” sekmesine dokunun.

7. Adım

Instagram Taklit Hesap Kapatma 7. Adım

6. adımdaki tıklamanızın ardından alt bir menü açılacak. Bu menüden beni sekmesine tıklayın. Böylelikle sizi taklit eden hesabı şikâyet etmiş olursunuz.

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda, sizi taklit eden hesapla ilgili şikayetiniz Instagram ekibine iletilir. Eğer hesap gerçekten de sizi taklit ediyorsa kalıcı olarak kapatılır. Eğer sürecin hızlı işlemesini istiyorsanız arkadaşlarınızın da sizi taklit eden hesabı şikayet etmesini sağlayın.

Instagram hesabımın taklit edilmemesi için ne yapmalıyım?

Taklit hesapların itibarınıza verdiği zararları makalenin başında anlatmıştık. Peki birinin sizi taklit etmesini nasıl önlersiniz. Hesabınızı korumak için aşağıdaki listede yazılanları uygulayabilirsiniz.

 1. Instagram profilinizin kullanıcı adı ve şifresini kimseyle paylaşmayın.
 2. Fotoğraf ve videoların sadece arkadaşlarınız tarafından görülmesini sağlayın.
 3. Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini onaylamayın.
 4. Beğeni ve takipçi arttıran sistemlere dahil olmayın.

Yukarıdaki listede bulunan dört adım hesabınızın kopyalanmasını engelleyecektir. Taklit Instagram hesabını şikayet etme ve kapatma işlemi bu kadar. Konuyla ilgili sorun yaşayanlar aşağıdaki yorum formunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirler.

Taklit Instagram Hesabını Şikayet Etme ve Kapatma” üzerine 33 düşünce

 1. Merve

  Instagram hesabım yok ama birisi Facebook’tan fotoğraflarımı alıp sahte hesap açmış. Yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
 2. Sinem

  Benim adıma fake yani sahte hesap açılmış, nasıl kapatabilirim? Bunların hepsini denedim ama olmuyor.

  Cevapla
 3. Neslihan

  Bir başkası hesabımdan fotoğraflarımı alarak paylaşım yapıyor. Beni engellediği için şikayet edemiyorum. Bu durumda ne yapabilirim?

  Cevapla
 4. Melisa

  Ya sahte hesap beni engellemiş, bu yüzden kapattıramıyorum. Şikayet de ettirdim ama olmuyor, ne yapmalıyım?

  Cevapla
  1. Mete Han Pehlivan Yazar

   Merhaba,
   Söz konusu taklit hesabı başka hesaplardan şikayet etmekten başka şansınız yok maalesef. Bir daha böyle bir problemle karşılaşmamak için hesabınızı gizli yapın ve tanımadığınız kişilerden gelen takip isteklerini reddedin.

   Cevapla
 5. Ayşe Nur

  Sizin dediğiniz aşamaları ben uyguladım lakin sahte hesap değil benim kendi hesabım kapandı ve arkadaşlarıma sahte hesabı şikayet ettiriyorum ama kapanmıyor kendi hesabımda gitti 🤦🏻‍♀️

  Cevapla
     1. T.

      Yanlış bir işlem yapmamışsınız, şikayet ettiğiniz hesap sizin hesabınızdan daha üstün durumda (Kimlik Doğrulamalı) olabilir. Bu durumda ne yazık ki hesabınızı tekrar aktif hale getirmeleri için Instagram ekibi ile iletişime geçip hesabın size ait olduğunu onaylayacaksınız ya da hesabınıza veda etmek ile yetineceksiniz.

 6. Uğur

  Instagram’da biri beni dolandırdı, üstelik şantaj yapmaya çalıştı. Şikayet ettim, hesabı kapandı. Bugün tekrar Instagram’a girdiğimde, isminde bir rakam değişiklikle tekrar yeni hesap açmış, ne yapabilirim?

  Cevapla
 7. Sevgi

  Benim fake hesabımı açmış lakin beni engellediği için hesabı göremiyorum. Nasıl kapatabilirim? Yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 8. Sevil

  Benim Instagram hesabım yok, rehberimde kayıtlı olan biri Whatsapp durumlarımı alıp, sahte Instagram hesabı açmış benim adıma. Şikayet ediyoruz ama kapanmıyor. Lütfen yardımcı olun.

  Cevapla
 9. Sude

  Aynısını defalarca denedim olmadı. Gerekeni bilginize arz ederim. Hesabımı almada yardım edecek kimse yok mu?

  Cevapla
 10. Besim

  Beni rahatsız eden bir çok sahte hesap var. Bu kişileri yasal yolla bulma işlemi nasıl yapılır? Bir fikri olan var mı? Sahte hesapların kim tarafından yönetildiğini öğrenebilir miyiz?

  Cevapla
 11. Şener

  Sürekli şikayet ettim ama bir türlü kapanmıyor. Hesap izinsiz bir şekilde fotoğraflarımı paylaştı, hesabı kapattırmaya çalışıyorum ama kapanmıyor. Lütfen yardımcı olun.

  Cevapla
 12. Elif Nida

  Ya ben yeni hesap açtım, 13 kere açtım onarın hepsini çaldılar. Acaba ne yapabilirim? Bana söyleyebilir misiniz? Sizin yardımınıza ihtiyacım var, ne olur yarım edin.

  Cevapla
  1. Mete Han Pehlivan Yazar

   Merhaba Elif Nida,
   İlk olarak kullandığın cihazı güncel bir anti-virüs programı ile taramanı tavsiye ediyoruz. Ayrıca hesap açarken kullandığın e-posta adresinin şifresini yenilemen gerekiyor. Hesabına şifre belirlerken basit ve tahmin edilebilir kelime ve rakamlar kullanma. Zor şifreler oluştur.

   Cevapla
 13. Zeliha

  Merhaba, lütfen bana da yardım edin. Instagram’da hesap açtım ama şifremi unuttuğum için hesabıma ulaşamadım. Çok uzun vakit oldu, hesabım silinsin istiyorum. Şikayet ettim ama kapanmadı. Maalesef spamla kapanmıyor. Siz silebilir misiniz? Zor durumdayım lütfen yardım edin.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.